
Odebrałeś nowy samochód prosto z salonu? Twoje emocje i podekscytowanie jeszcze nie opadły, a już zauważyłeś na nim pierwszą rysę? Lakier każdego auta narażony jest na mnóstwo czynników zewnętrznych – kamyki na drodze, sól, promienie UV, chemia stosowana podczas mycia, gałęzie. Nic dziwnego, że już w krótkim czasie na karoserii pojawiają się drobne niedoskonałości, a lakier zaczyna tracić głębie.
Jeżeli chcesz, aby Twój samochód zawsze wyglądał jak nowy, to musisz zadbać o odpowiednie zabezpieczenie lakieru. Najprostszym oraz najskuteczniejszym sposobem na to, jest zdecydowanie się na powłokę ochronną.
Zabezpieczenie powłoki lakierniczej samochodu
Zabezpieczenie powłoki lakierniczej nowego samochodu to bardzo dobre rozwiązanie. Dlaczego? Wiele osób zauważa, że lakier w nowych samochodach nie jest tak twardy, jak w przypadku starszych modeli – szybciej pojawiają się na nim rysy oraz traci on swój blask i głębie. Dzieje się tak, ponieważ w związku z nowymi przepisami unijnymi do malowania samochodów nie wolno używać już produktów zawierających w swoim składzie ołów oraz toluen. Oznacza to, że powłoka nie jest już tak odporna na działanie czynników atmosferycznych lub zarysowania. Skutecznym sposobem, aby przedłużyć trwałość lakieru, a tym samym atrakcyjny wygląd samochodu jest zainwestowanie w dobrej jakości powłokę ochronną. Dodatkowa warstwa o grubości zaledwie kilku mikronów tworzy swojego rodzaj pancerz na karoserii samochodu, izolując ją od wszelkich szkodliwych czynników.
Powłoka ochronna zabezpiecza lakier na kilka sposobów. Przede wszystkim, dzięki swojej twardości ogranicza ryzyko pojawiania się zarysowań lub odprysków. Ma właściwości antystatyczne i hydrofobowe, co oznacza, że woda, błoto i inne zanieczyszczenia nie przylegają do powierzchni karoserii. Dzięki temu, łatwiej utrzymać go w czystości, a wizyty na myjni nie muszą już być takie częste. Powłoka ochronna sprawia, że lakier jest odporny na ptasie odchody, warunki atmosferyczne oraz chemię – w tym na kwaśne deszcze, sól drogową oraz detergenty. Poprawiają się jego właściwości antykorozyjne i nie traci on swojego koloru i głębi w tak szybkim czasie.
Jak zabezpieczyć powłokę lakierniczą samochodu?
Jak widać, istnieje mnóstwo argumentów, dla których zabezpieczenie powłoki lakierniczej samochodu za pomocą specjalnej warstwy ochronnej jest doskonałym pomysłem. Czy na rozwiązanie to mogą zdecydować się tylko właściciele nowych aut? Oczywiście, że nie! Wbrew pozorom nałożenie powłoki ochronnej nie zawsze musi wiązać się z nadwyrężeniem domowego budżetu. Kierowcom, dla których liczy się zarówno skuteczność produktu, jak i przystępna cena, do gustu przypadnie powłoka kevlar. To prawdziwy przełom w świecie motoryzacji. Kevlar jest jednym z najtwardszych dostępnych materiałów, stosowanym do wyrobu kamizel kuloodpornych, kasków lub nart. Zapewnia trwalsze i dłuższe zabezpieczenie lakieru niż powłoki ceramiczne, a do tego dostępny jest w o wiele bardziej przystępnej cenie. Jest to możliwe, ponieważ aplikację produktu można przeprowadzić samodzielnie. Jego nałożenie nie jest tak trudne i czasochłonne jak ma to miejsce w przypadku powłoki ceramicznej lub kwarcowej. Brak konieczności korzystania z usług wyspecjalizowanych pracowników zdecydowanie zmniejsza koszty całego przedsięwzięcia. Efekty po nałożeniu powłoki są widoczne od razu – lakier odzyskuje głębie i blask oraz zyskuje większą odporność na uszkodzenia mechaniczne i czynniki środowiskowe. A co najważniejsze, to ochrona, na którą może pozwolić sobie każdy kierowca!