
Zależy Ci na wzmocnieniu karoserii i uniknięciu mikrorys? A może masz już dość uporczywego brudu na lakierze? Wygląda na to, że ceramika jest odpowiedzią na Twoje potrzeby. Nie ma znaczenia, czy właśnie kupiłeś nowy samochód, czy chcesz zabezpieczyć swoje dotychczasowe auto. Powłoka ceramiczna nie jest zarezerwowana jedynie dla kupujących samochod prosto z salonu – sprawdza się idealnie przy zabezpieczaniu zarówno nowych, jak i używanych aut.
Jak to działa?
Co dokładnie kryje się za pojęciem powłoki ceramicznej? Ceramika to syntetyczny polimer, który po aplikacji łączy się z zewnętrzną warstwą lakieru i chroni ją przed uszkodzeniami. Tworzy na swojej powierzchni warstwę hydrofobową, odpowiedzialną za nieutrzymywanie się brudu i kurzu na powierzchni auta, która pozytywnie wpływa prezencję samochodu. Czy powłoka ceramiczna jest niezastąpionym rozwiązaniem chroniącym lakier samochodowy? Poniżej przyjrzymy się, z czym naprawdę wiąże się posiadanie ceramiki na swoim aucie.
Co należy wiedzieć o powłoce ceramicznej?
Powodem, dla którego kierowcy decydują się na ceramikę jest możliwość dłuższego utrzymania samochodu w nienagannym stanie. Nawet kilka lat po aplikacji pojazd może wyglądać jakby dopiero został odebrany od dealera. Klienci opisują karoserię pokrytą ceramiką jako szklistą i połyskliwą. Powłoka wykazuje także wysoką odporność na czynniki atmosferyczne i chemiczne (zmienna pogoda, odchody ptaków, itp.), a dzięki niepodatności na promieniowanie słoneczne jednocześnie zabezpiecza lakier przed blaknięciem. Warstwa hydrofobowa o właściwościach odpychających zabrudzenia i wodę sprawia, że samochód łatwiej utrzymać w czystości, a tym samym wzmacnia spektakularny efekt wizualny.
Zadaniem ceramiki jest również ochrona przed mikrorysami i odpryskami. Po nałożoneniu na wierzchnią powłokę lakierniczą spaja się z nią i zwiększa jej wytrzymałość. W rezultacie wzmocniona karoseria rzadziej ulega zadrapaniom i korozji.
Pierwsze wątpliwości mogą pojawić się przy cenie usługi. Aplikacja ceramiki nie należy do najtańszych zabiegów car-detailingowych, szczególnie, jeśli zdecydujesz się na wysokogatunkowy produkt. Należy pamiętać, że powłoka ceramiczna może stworzyć trudności przy próbie samodzielnej aplikacji, więc lepszym wyjściem jest umówienie się na wizytę w doświadczonym serwisie. Dodatkowe koszty generuje także przygotowanie auta przed nałożeniem preparatu – konieczne jest wcześniejsze wypolerowanie lakieru oraz usunięcie zarysowań i wgnieceń. W przeciwnym razie zabieg podkreśli niedoskonałości karoserii, powodując, że samochód będzie wyglądał nieestetycznie.
Warunkiem długiego działania powłoki jest odpowiednie postępowanie z autem i stawianie się na okresowe przeglądy gwarancyjne, podczas których sprawdza się stan ceramiki i uzupełnia ewentualne ubytki. Ważne jest, aby właściwie czyścić pojazd i omijać myjnie automatyczne, które przez wykorzystanie silnej chemii i twardych szczotek mogą trwale uszkodzić ceramikę.
Dobrze utrzymana powłoka ceramiczna odwdzięczy się wieloletnią ochroną lakieru i świetnym wyglądem samochodu. Oczywistym jest, że jeśli stawiasz na wysoką jakość ochrony, musisz liczyć się z niemałymi kosztami. Czy to usługa warta inwestycji? Decyzja należy do Ciebie.