
Właśnie odebrałeś auto od car-detailera? Od teraz ważne jest wprowadzenie kilku zmian w codziennym użytkowaniu Twojego samochodu. Artykuł zapozna Cię z podstawowymi zasadami postępowania z powłoką, abyś mógł cieszyć się świetnym wyglądem auta jak najdłużej.
Pielęgnacja ceramiki krok po kroku
Dbając o powłokę ceramiczną należy pamiętać o kilku najważniejszych regułach, które znacznie mogą wpłynąć na jej żywotność. Zastosowanie się do poniższych wskazówek gwarantuje Ci utrzymanie warstwy ceramicznej w bardzo dobrym stanie przez długie lata.
Odpowiednie mycie
Ceramika nie lubi się z myjniami automatycznymi. Zamontowane w nich szczotki myjące mogą powodować mechaniczne zdrapywanie się powłoki, szczególnie w połączeniu z silnymi środkami chemicznymi. Bezpiecznym wyborem jest myjnia bezdotykowa lub ręczna, oraz wykorzystanie dostosowanych do ceramiki szamponów, co jednak wiąże się z wyższym kosztem usługi. Warto przypomnieć o właściwości powłoki, którą jest mniejsze osadzanie się zanieczyszczeń. Dzięki temu samochód wymaga o wiele rzadszego mycia, a ponadto usunięcie brudu jest możliwe nawet przy użyciu wyłącznie wody.
Konserwacja powłoki
Jak już pewnie dowiedziałeś się przed aplikacją powłoki – ceramika zabezpiecza właściwy lakier samochodu, ale nie chroni zupełnie przed powstawaniem zarysowań. Płytkie rysy pojawiają się jednak na wierzchniej warstwie samochodu, czyli w tym wypadku na ceramice. Uzupełnienie powłoki powoduje całkowite zniknięcie mikrorys, bez konieczności malowania uszkodzonych elementów i dodatkowych zabiegów blacharskich. Konserwację przeprowadza się w zależności od potrzeb w profesjonalnym serwisie.
Przeglądy gwarancyjne
Rutyna właściciela pojajzdu pokrytego powłoką ceramiczną powinna wliczać cykliczne przeglądy, których częstotliwość przewidziana jest w gwarancji (zazwyczaj przegląd należy wykonać raz llub dwa razy w roku). Sprawdzanie stanu ceramiki pozwala na wiele lat użytkowania i utrzymanie skutecznej ochrony karoserii.
Gruntowne oczyszczanie
Jeśli zauważysz osłabione działanie warstwy hydrofobowej, jest to znak, że wymaga ona użycia specjalnych “resetujących” szamponów. Zapychanie się powłoki wynika z nadbudowania się osadów mineralnych, np. podczas nieprawidłowej pielęgnacji lub po prostu po wielokrotnym wykorzystaniu do mycia tak zwanej twardej wody. Przywrócenie pierwotnych właściwości ceramiki to kilkuetapowa czynność, którą wykonasz w salonie car-detailingowym. Metoda polega na silnym oczyszczaniu warstwy z osadów kamiennych za pomocą preparatów dedykowanych dla samochodów z powłokami ceramicznymi.
Ochrona przed złymi warunkami atmosferycznymi
Pogoda w Polsce negatywnie wpływa na stan zarówno karoserii, jak i ceramiki. Występowanie opadów, wysokiej oraz niskiej temperatury może skracać żywotność powłoki ceramicznej i sprawia, że auto szybciej się eksploatuje. Najlepszym w tej sytuacji, chociaż niedostępnym dla wszystkich kierowców, rozwiązaniem jest garażowanie samochodu. Zabebzpieczenie pojazdu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi spowoduje, że ceramika utrzyma się na karoserii o wiele dłużej.