
W ostatnim czasie na rynku pojawił się zupełnie nowy typ zabezpieczenia lakieru samochodowego. Dotychczas kierowcy korzystali w głównej mierze z autokosmetyków pokroju wosku bądź detailerów, a także powłok kwarcowych i ceramiki. Wszystkie z nich posiadają swoje zalety, jak i wady. Obecnie jednak coraz częściej wykorzystywany w praktyce jest kevlar. Materiał ten pozwala ograniczyć zdecydowanie możliwość powstawania zarysowań, a także wpływ niekorzystnych czynników środowiskowych, jak deszcz, sole mineralne czy też roztopiony asfalt. Czy kevlar jest lepszą alternatywą dla ceramiki? W warto zabezpieczyć lakier z pomocą powłoki kevlarowej? Tego dowiesz się właśnie w tym artykule!
Dlaczego kierowcy nadal korzystają z ceramiki?
Głównie z tego względu, że jest to jedno z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań z perspektywy ochrony lakieru samochodowego. Dodatkowo przez lata była jedynym środkiem ochronnym skuteczniejszym niż mniej trwałe powłoki kwarcowe. Bardzo dużą wadą ceramiki jest jej bardzo wysoka cena. Koszt produktu to kilka tysięcy złotych, do których należy doliczyć również usługi fachowca, który zabezpieczy nią karoserię auta. Kevlar z kolei jest kilkukrotnie tańszy od powłoki ceramicznej i można go nałożyć na lakier własnoręcznie.
Czy warto więc wybrać najpopularniejsze rozwiązanie?
Niekoniecznie, gdyż ceramika nie jest złym wyborem, ale po co za nią przepłacać? Kevlar jest bardzo trwałym zabezpieczenie, które posiada jeden z lepszych stopni zabezpieczeń porównywalny w stosunku do powłoki ceramicznej. W obu przypadkach warstwa ochronna nadaje lakierowi widoczny połysk i podkreśla kolor. Pod praktycznie każdym kątem ceramika jest podobna pod kątem parametrów do kevlaru, ale przy tym zdecydowanie droższa.
Czym charakteryzuje się powłoka ceramiczna i jak wygląda?
Ceramika powoduje, że samochód wygląda jakby został pokryty cienką warstwą szkła. Dodatkowo nabłyszcza lakier i ułatwia pielęgnację. Dzięki temu dbanie o stan karoserii wymaga zdecydowanie mniej czasu w trakcie każdego mycia i nakładania autokosmetyków. Ponadto polerowanie i woskowanie jest zdecydowanie szybsze, a efekty zauważalne zdecydowanie dłużej. Usuwanie asfaltu wtopionego w lakier jest prostsze i nie wymaga zbyt dużo energii. Warto wspomnieć, że wżerki tego typu bez odpowiedniego zabezpieczenia lakieru czasami są wręcz niemożliwe do usunięcia.
Kevlar jako alternatywa dla powłoki ceramicznej
Materiał ten uznawany jest za jeden z najtrwalszych na rynku. Zresztą nie bez powodu, gdyż do niedawna wykorzystywany był w celach wojskowych. Kevlar został opracowany końcem XX wieku na potrzeby militarne. Do teraz włókna kevlarowe wykorzystywane są do produkcji kamizelek kuloodpornych. Oprócz tego znajdują również zastosowanie w narciarstwie jako wzmocnienie krawędzi poszczególnych nart. Kevlar jest doskonałym wyborem tam, gdzie konieczna jest jak największa wytrzymałość produktów. Ponadto polimer ten posiada długi okres eksploatacji, dzięki czemu nie trzeba go regularnie nakładać ponownie na karoserię samochodu. Dodatkowo ogranicza uszkodzenia mechaniczne, a w tym zarysowania, które potrafią być niezwykle niebezpieczne dla lakieru. Wystarczy z reguły małe lecz głębokie zadrapanie, aby cały element zaczął z czasem korodować.
Kevlar czy ceramika?
Wszystko zależy w tym aspekcie od indywidualnych preferencji kierowcy, a także jego budżetu. Zawsze jeśli nie mamy czasu, aby zabezpieczyć auto własnoręcznie to możemy jechać do lakiernika i poprosić, aby pokrył lakier ceramiką. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby kupić odpowiedni produkt i poprosić specjalistę, aby wykonał usługę z wykorzystaniem kevlaru. W przeciwieństwie do ceramiki, kevlar jest nie tylko najtańszy, ale również odporny na działanie środków chemicznych. Dzięki temu pojazd nie będzie wymagał częstego woskowania, a także nakładania autokosmetyków. Wystarczy zrobić to raz na jakiś czas, aby odświeżyć nieco jego wygląd.