
Folia na samochodzie to nie tylko świetny sposób na to aby nasz samochód wyróżniał się na drodze, ale również efektywny sposób zabezpieczenia warstwy lakierniczej naszego pojazdu. Folia to skuteczny sposób zabezpieczenia lakieru przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale również zgubnym wpływem różnego rodzaju zanieczyszczeń chemicznych. Folia na samochodzie, tak jak i pozostałe elementy auta nie jest jednak wieczna. Jeżeli chcesz długo cieszyć się zabezpieczeniem swojego auta musisz regularnie dbać o powierzchnie folii na Twoim samochodzie. Jak robić to w odpowiedni sposób?
Jak często myć folie na samochodzie?
Ofoliowany samochód powinniśmy myć najlepiej raz w tygodniu, a nawet częściej jeżeli użytkujemy go w trudnych warunkach. Auto z nałożoną folią powinniśmy starać się myć ręcznie, chociaż mycie samochodu w myjni automatycznej nie jest zakazane.
Musimy jednak pamiętać, że szczotki myjni automatycznej nie należą do najdelikatniejszych urządzeń i mogą doprowadzić do szybszej degeneracji filmu folii.
Auto pokryte folią najlepiej jest myć ręcznie przy użyciu delikatnych detergentów oraz miękkiej gąbki lub ścierki z mikrofibry. Należy również pamiętać o tym, aby zastosowaną do mycia chemie dokładnie spłukać z auta czystą wodą i osuszyć je używając ręczników z mikrofibry.
W jaki sposób usuwać ptasie odchody, insekty, żywice z drzew i inne trudne zabrudzenia?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta – jak najszybciej. Jeżeli pozwolimy tego typu zabrudzeniom zbyt długo pozostawać w kontakcie z folią, nie tylko sprawimy, że będą one dużo trudniejsze do usunięcia, ale możemy również doprowadzić do permanentnego uszkodzenia folii.
Najlepiej jest namoczyć przez chwilę zabrudzoną powierzchnie ciepłą wodą z mydłem, a potem wszystko dokładnie spłukać. Jeżeli zabrudzenie nie chce zejść, możemy spróbować użyć chemii opartej na delikatnym roztworze alkoholu. Pamiętaj jednak, aby najpierw przetestować środek czyszczący w niewidocznym miejscu, aby upewnić się, że nie zniszczy on folii na Twoim samochodzie.
Czy mogę myć folie myjką ciśnieniową?
Oczywiście, należy jednak pamiętać o tym, aby ciśnienie wody nie było wyższe niż 138 barów, a woda nie miała więcej niż 60 stopni Celsjusza. Dysze myjki trzymaj nie bliżej niż 30 centymetrów od powierzchni auta, zachowując kąt 40 stopni.
Czy mogę parkować auto pokryte folią “pod chmurką”?
Długotrwałe wystawienie folii na słońce, deszcz, smog czy inne zanieczyszczenia może negatywnie wpłynąć na jej trwałość oraz wygląd. Szczególnie podatne na zanieczyszczenia i złowrogie działanie promieni UV są powierzchnie dachu, maski oraz pokrywy bagażnika. Warto, więc jeżeli np. nie mamy innego wyjścia, starać się parkować nasz samochód w zacienionym miejscu, z dala od głównych drug, drzew i innych źródeł zanieczyszczeń.