
Praktycznie każdy kierowca zastanawia się z czasem, jak zapewnić karoserii odpowiednią ochronę. Wynika to przede wszystkim z faktu, że lakier wystawiony jest na działanie szerokiego spektrum czynników, które niezwykle niekorzystnie wpływają na jego żywotność. W zakres ten wchodzą sole mineralne, krople wody pozostające na powierzchni samochodu, jak i uszkodzenia mechaniczne pokroju zarysowań o różnej głębokości. Pod kątem zabezpieczenia lakieru, najczęściej wykorzystuje się ceramikę samochodową. Czy jest to obecnie najlepszy sposób na ochronę nadwozia? Jaka jest alternatywa dla powłoki ceramicznej? Dowiedz się właśnie tutaj!
Dlaczego warto zastanowić się nad ceramiką samochodową?
Głównie z tego względu, że każde auto wymaga dodatkowego zabezpieczenia lakieru. Karoseria wystawiona jest w czasie jazdy na praktycznie wszystko, co ma styczność z jej powierzchnią. Wiele substancji osiada dodatkowo na pojeździe, a przez to z czasem wywiera bardzo duży wpływ na strukturę lakieru. Charakterystyczne w tym aspekcie są wżerki z rozgrzanego asfaltu, które bardzo ciężko jest usunąć, jeśli wtopią się w głąb np. zderzaka lub maski samochodu. Przed taką sytuacją, jak i np. solami mineralnymi, chroni ceramika, czyli aktualnie jeden z bardziej znanych sposobów ochrony nadwozia.
Jaka jest największa wada ceramiki?
Niestety jest to w głównej mierze dość wysoka cena. Koszt wykonania powłoki ceramicznej włącznie z zakupem produktu i ceną usług detailera to nawet 3 tys. złotych w zależności od preparatu. Ponadto zabieg trzeba ponawiać co jakiś czas, co oznacza poniesienie po raz kolejny tych samych kosztów co poprzednio. Ceramika samochodowa chroni przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, wpływem środowiska, jednak nie zabezpieczy lakieru przed uszkodzeniami typowo mechanicznymi. Oznacza to, że sole mineralne nie zniszczą powłoki chroniącej karoserię, ale klucze lub inny ostry przedmiot już jak najbardziej.
Zabezpieczenie lakieru z pomocą Kevlar Coating
W tym aspekcie rozwiązanie stanowi zupełną nowość, obecną od niedawna na rynku. Wynika to głównie z tego względu, że przez bardzo długi czas materiał ten był wykorzystywany tylko i wyłącznie w przemyśle militarnym. Kevlar pozwala wytwarzać niezwykle wytrzymałe produkty, które są odporne zarówno na uderzenia, jak i zarysowania. Coating znajduje właśnie dlatego zastosowanie w motoryzacji. Preparaty z dodatkiem tego polimeru ograniczają ryzyko powstania rys, a także chronią lakier przed czynnikami chemicznymi i typowo środowiskowymi.
Czym charakteryzują się powłoki kevlarowe?
Do niedawna polimer stanowił podstawę, jeśli chodzi o produkcję szkła pancernego, kamizelek kuloodpornych i hełmów taktycznych. Następnie znalazł dość popularne zastosowanie w narciarstwie. Dzisiaj natomiast jest coraz popularniejszym rozwiązaniem w branży motoryzacyjnej. Powłoki kevlarowe są nie tylko wytrzymałe, ale i zdecydowanie tańsze niż np. ceramika. Pokrycie samochodu preparatem to koszt około tysiąca złotych. Cena jest więc trzykrotnie niższa niż w przypadku ceramiki. Dlaczego? Powodem jest to, że kevlar można nanieść na pojazd własnoręcznie. Wystarczy ku temu wolne popołudnie lub wieczór.
Co w takim razie wybrać – kevlar czy ceramikę samochodową?
Wybór uzależniony jest od tego czy dysponujemy wolnym czasem, który możemy przeznaczyć kevlarowi. Polimer jest z pewnością znacznie ciekawszym rozwiązaniem od ceramiki, jednak nie zawsze będziemy mieli chwilę, aby podjąć się aplikacji. Największą zaletę stanowi zdecydowanie niska cena w stosunku do możliwości. Ceramika samochodowa jest również dobrym wyborem, jednak tutaj trzeba się zastanowić czy jest nas stać, na regularne wydawania 3 tys. złotych na zabezpieczenie, które traci swoje właściwości z czasem i jest podatne na zarysowania?