
Podjąłeś decyzję o profesjonalnym zabezpieczeniu samochodu przed zarysowaniami? Wytrzymałą i coraz szerzej stosowaną metodą jest nakładanie na karoserię powłoki ceramicznej. Na stronach internetowych ceramika opisana jest zazwyczaj w samych superlatywach, ale jak każda usługa detalingowa, ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Jak dokładnie wygląda utrzymanie samochodu z ceramiką? W artykule poznasz dwie strony medalu tego popularnego sposobu i rozwiejesz wszelkie związane z nim wątpliwości.
Dlaczego warto zdecydować się na ceramikę?
Zaczynając od zalet powłoki ceramicznej, bez dwóch zdań należy wymienić efekt połyskującego, szklistego lakieru. Samochód zdaje się być bardziej zadbany i zachowuje wygląd jak nowy na długi czas. Ponadto ceramika zabezpiecza lakier przed wczesnym wyblaknięciem i odbarwieniami.
Powodem, dla którego właściciele aut decydują się na aplikację ceramiki jest również zabezpieczenie lakieru przed uszkodzeniami. Powłoka chroni samochód przed niewielkimi zarysowaniami, takimi jak odpryski spowodowane przez piach i kamienie oraz płytkie rysy i przede wszystkim pozwala uniknąć powstawania rys na właściwym lakierze.
Na aplikację powłoki warto zdecydować się też ze względu na łatwość utrzymania lakieru samochodowego w czystości. Powłoka ceramiczna tworzy warstwę hydrofobową, która zmniejsza osadzanie się brudu i rozprasza wodę, dzięki czemu możliwe są rzadsze wizyty w myjniach samochodowych. Raz nałożona powłoka ceramiczna jest niemal bezobsługowa – zapewnia ochronę od jednego do nawet kilku lat, w zależności od wybranego wariantu.
Minusy powłoki ceramicznej
Przechodząc do wad ceramiki, należy zwrócić uwagę na konieczność uprzedniego wypolerowania samochodu, która jest szczególnie ważna w przypadku używanych już aut. Najlepiej, jeśli wykonanie polerowania zlecisz profesjonaliście – otrzymasz wówczas pewność, że po nałożeniu powłoki nie uwidocznią się ubytki i zarysowania.
Nieprawdą jest, że ceramika całkowicie chroni karoserię przed powstawaniem uszkodzeń mechanicznych – oczywiście zwiększa wytrzymałość lakieru, ale nie można traktować jej jako absolutnego zabezpieczenia przed ubytkami.
Po nałożeniu ceramiki na samochód należy bezwzględnie unikać myjni automatycznych. Ceramika reaguje z używanymi tam silnymi detergentami, przez co może ulec szybszemu zniszczeniu. Ponadto, co jakiś czas wskazane jest używanie specjalnych szamponów odblokowujących warstwę hydrofobową i konserwacja pojazdu w salonie w celu utrzymania gwarancji.
A co z kosztami?
Cena jest kwestią subiektywną, dlatego w zestawieniu znajduje się w odrębnej kategorii. Aplikacja ceramiki powinna odbywać się w wyspecjalizowanym serwisie detailingowym – zabezpieczenie auta we własnym garażu jest bardzo utrudnione lub wręcz niemożliwe do wykonania. Oprócz usługi car-detailera, na finalną cenę wpływa także marka oraz trwałość ceramiki. Na rynku dostępne są warianty zabezpieczające samochód na rok bądź na kilka lat, a ich koszt zmienia się analogicznie do czasu ochrony.